Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Email:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit
Rezervace +420 773 696 696

Rybník Svět


Rybník Svět je sedmým největším rybníkem Třeboňska. Nachází na jižním okraji města Třeboně a jeho historie je spojena s městem samotným.


Vstupné:
Snížené vstupné:

V místě současného rybníka stávalo dříve celé třeboňské předměstí, které muselo být při přestavbě zbouráno. Hráz dlouhou více jak 1,5km vybudoval sám Jakub Krčín v roce 1574. Objem Světa činí 3325 tisíc m3, při povodni v roce 2002 dokázala však nádrž pohltit více jako 10 milionů m3 vody.

Rybník Svět vznikl z původně mnohem většího rybníka Nevděk. Ten byl roku 1611 po velké povodni rozdělen na dva menší - Svět a Opatovický. Přesto však rybník Svět zůstává sedmým největším rybníkem Třeboňska.

Rybník Svět

Rybník je využíván především k chovu ryb, třeboňští rybáři jej loví každé dva roky. Od 20. století slouží také k rekreačním a sportovním účelům. Severní stranu rybníka lemuje velká pláž, která láká návštěvníky k odpočinku a koupání. Na hladině rybníka se pravidelně konají veslařské závody.

Rybník Svět můžete také obdivovat z paluby vyhlídkové lodě. Plavba trvá 40 minut, vyplouvá z mola na hrázi rybníka každou celou hodinu od počátku dubna do konce listopadu.

Proti přístavnímu molu můžeme obdivovat původní ostrov se středověkou plně funkční studnou, která byla hojně využívána především místním pivovarem.

Hráz třeboňského rybníka přímo vybízí k procházce. Kolem rybníka Svět vede značená naučná stezka se 16 informačními tabulemi, na kterých si návštěvník může přečíst základní informace týkající se Třeboňska.

S trochou dobrodružné povahy lze tuhle naučnou stezku absolvovat i na kole. Cesta vede místy polem, mokřadem a lesem.

V blízkosti rybníka se nacházejí místní vyhlášené restaurace zvoucí unaveného návštěvníka k posezení a ochutnání místních rybích specialit, kde můžete s úspěchem zakončit příjemný výlet.


Podobné články