Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Email:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit
Rezervace +420 773 696 696

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích


Tato dominanta nejen Českých Budějovic, ale i celého jihu Čech oplývá hned několika NEJ a rozhodně stojí za to jej shlédnout, Ať už v létě s příjemným posezením v některé z hospůdek či kaváren, jejichž paravany lemují velkou část podloubí, nebo v zimně s atmosférou staročeských jarmarků a vánoční atmosféry.


Vstupné:
Snížené vstupné:

Náměstí

Svůj název nese podle zakladateli Českých Budějovic Přemyslu Otakaru II, který mu vtisknul i jeho dnešní půdorys. Rozkládá se na čtverci se stranou o rozměru 133m, což z něj činí jedno z největších náměstí ve střední Evropě vůbec.

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

Podél celého náměstí se můžeme obdivovat domům s původním gotickým jádrem, ovšem přestaveným v době renesance a baroka do dnešní podoby. Mezi nejzajímavější patří Mellnerův dům s pozůstatky původní gotické architektury a freskami z přelomu 14. a 15 století umístěný na rohu s Piaristickou ulicí. Náměstí bylo hned od svého počátku středem veškerého dění. Konaly se zde nejen trhy, ale i popravy. Přesnou polohu popraviště můžeme i dnes přesně určit podle jediného oválného kamene s křížem uprostřed, takzvaného Bludného kamene, ke kterému se váže hned několik místních pověstí. Keramická dlažba celého náměstí pochází až z 20. století podle návrhu architekta Pavla Janáka. Na náměstí byly nějaký čas umístěny Masné krámy, které však nechal Karel IV. Zbořit a přemístit je do dnešní krajinské ulice.

Samsonova kašna

Samsonova kašny, náměstí Přemysla Otakara II. v Českých BudějovicíchUmístění kašny přesně ve středu náměstí není náhodné, stojí totiž v místech, kde ve středověku stával pranýř. Pochází z let 1721 ? 1726 a je dílem kameníka Zachariáše Horna a sochaře Josef Dietricha. Je největší kašnou v České republice vůbec. Původně přiváděla do středu města vodu z Vltavy, dnes má funkci především estetickou.

Radnice

Mezi domy na západní straně náměstí nelze přehlédnout radnici se třemi věžemi. Na prostřední a nejvyšší věži jsou umístěny hodiny, jejichž zvonkohra hlásí každou hodinu typickou známou jihočeskou písní.

Radnice České BudějovicePůvodně renesanční stavba byla v 18 století přestavěna do současné barokní podoby. Jejím autorem je Antonín E. Matrinelli. Mezi jednotlivými věžemi jsou po dvou umístěné sochy od Josefa Diertricha, které mají zobrazovat základní měšťanské ctnosti: Spravedlnost, Statečnost, Moudrost a Opatrnost.Na radničním nádvoří se o Vánocích konají typické řemeslné trhy a v létě zde malý i velký návštěvním může zhlédnout bohatý kulturní program

 


 

Inteaktivní mapa s onačenými místy


Zobrazit místo Náměstí Přamysla Otakara II, České Budějovice na větší mapě


Podobné články