Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Email:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit
Rezervace +420 773 696 696

Červená Lhota


Romantický a malebný zámek Červená Lhota je jedním z nejnavštěvovanějších zámků v České republice. Zámek je necelou hodinu jízdy autem od našeho penzionu.


Vstupné:
Snížené vstupné:

Pověst

Pověst o zámku Červená Lhota praví, že manželku tehdejšího majitele rytíře z Rybňan odnesl čert. Krvavé stopy, které tento čin zanechal na fasádě zámku, později vedly majitele k tomu, aby celý zámek nechal krvavě rudou barvou natřít. Kolik pravdy na této pověsti vlastně je, se zřejmě nikdy nedovíme, ale jisté je, že v zhruba v té době, kdy Kábové z Rybňan vlastnili tento zámek, skutečně ke změně barvy fasády došlo a ke jménu Lhota se od počátku sedmnáctého století začalo přidávat slovo Červená.

Historie

První zmínky o tvrzi Lhota pocházejí z 15. století. Renesanční stavba byla ve století 17. přestavena do dnešní barokní podoby. Poslední změna majitele se udála v roce 1835,kdy Červenou Lhotu koupil Heinrich Eduard Schönburg ? Hartenstein, major rakouské armády. Jeho rodina vlastnila zámek 110 let až do roku 1945 . Na základě rakouské národní příslušnosti byl tomuto knížecímu rodu zámek odebrán. Nějakou dobu potom sloužil jako dětská ozdravovna, až byl v roce 1947 svěřen do péče Národní kulturní komise, která ho následně roku 1949 zpřístupnila veřejnosti.

Prohlídková trasa

Návštěvní doba:
Duben a říjen:
 Pouze o víkenvech od 9:30-17:00, poslední prohlídka se koná v 16:00
Květen a září : denně kromě pondělí 9:30-17:00, poslední prohlídka se koná v 16:00
Červen až srpen: denně kromě pondělí 9:30-18:00, poslední prohlídka se koná v 17:00

Prohlídku tohoto zámku začínáme v prvním patře, kde se nachází expozice představující byt posledních majitelů, knížat Schönburg-Hartenstein. Návštěvník si může prohlédnout hostinský salon, Dittersův salonek, hostinskou ložnici, toaletní pokoj, věžní pokoj, předsíň, ředitelnu, pracovnu, jídelnu, salon, budoár, dámskou ložnici, garderobu, spojovací pavlač, pánskou ložnici, pánskou šatnu a Kamarýtovu ložnici. Expozice pokračuje dále v podkroví. Není však už tak autentická, neboť je sestavena ze ?svozového mobiliáře?. Hala, dětský pokoj a pokoj komorné nás přenesou do období pádu monarchie a vzniku první republiky. Uvidíme, jak se život šlechty začal proměňovat a přizpůsobovat požadavkům nové doby.

Prohlídková trasa zámku Červená Lhota

Park

Pouze o víkendech v červenci a srpnu můžeme nahlédnout do zámeckého sklepení vypovídajícího o původní podobě renesanční tvrze zapuštěné do skal.

Při procházce zámeckým parkem potom můžeme volně nahlédnout do kaple Nejsvětější Trojice stojící na jeho návrší. Kaple je dosud využívaným římskokatolickým kostelem.

Kaple Nejsvětější Trojice stojící

Svatební obřady

Na zámku se velmi často konají svatební obřady, ať už civilní přímo v prostorách zámku, nebo církevní v přilehlé kapli. Krásný a zároveň i romantickým místem pro jejich konání je ovšem i návrší u parku, odkud je nádherný výhled na celé údolí s dominantou zámku.


Podobné články